twitter share facebook share ۱۳۹۹ آذر ۱۰ 619

منتقدان می گویند که این قانون سبب تحقیر مسلمانان شده و به افزایش تنش‌های مذهبی می انجامد.

هندوها نام ازدواج های بین المذهبی را جهاد عشق نهاده اند و معتقدند این ازدواج ها توطئه‌ای است که در آن مردان مسلمان با هدف مسلمان کردن زنان هندو وانمود می‌کنند که عاشق آنان شده‌اند.

حزب حاکم ناسیونالیست هندو سه شنبه هفته گذشته قانونی را در پرجمعیت ترین ایالت این کشور تصویب کرد که به موجب آن، هر کسی که از ازدواج به عنوان ابزاری برای اجبار طرف مقابل برای تغییر دین استفاده کند، محکوم به 10 سال حبس خواهد شد. اوتار پرادش، اولین ایالت در این کشور است که چنین قانونی را در راستای مبارزه با برخی از ازدواج های بین ادیانی وضع کرده است. این اتفاق پس از آن روی داد که گروهی از تندروهای هندو، کمپینی علیه تغییر دین زنان هندویی که با مردان مسلمان ازدواج کرده اند به راه انداختند.

منتقدان اظهار داشته‌اند كه قانون جدید مصوب كابینه ایالت اوتار پرادش كه توسط نخست وزیر حزب بهاراتیا جاناتا (BJP)، نارندرا مودی، اداره می شود، با هدف منزوی کردن و بیگانه خواندن بیش از 170 میلیون مسلمان هندی از طریق نشان دادن آنها به عنوان متجاوزانی كه قصد تضعیف زنان هندو را دارند، وضع گردیده است. مودی و BJP به خاطر تصویب این قانون، به توطئه‌چینی برعلیه مسلمانان متهم شده‌اند.

در ماه اکتبر، یک برند جواهرات به نام Tanishq یک آگهی بازرگانی را با حضور یک خانواده هندو-مسلمان به نمایش گذاشت ولی با انتقادات ملی گرایان هندو و حزب BJP مواجه گشت و متهم شد که جهاد عشق را ترویج می کند.

بر اساس مصوبه جدید، هر زن و مردی که به مذاهب مختلف تعلق دارند، می‌بایست دو ماه قبل از ازدواج، تصمیم خود برای عقد به قاضی دادگاه اطلاع دهند؛ اگر اعتراض و مخالفتی با این ازدواج صورت نگیرد، به آنان اجازه عقد داده می شود.

هندوها 80 درصد از جمعیت 1.3 میلیارد نفری هند را تشکیل می‌دهند، در حالی که مسلمانان حدود 14 درصد هستند. گروه‌های تندروی هندو اخیراً فعالیت‌های خود را برای افزایش حقوق و تسلط هندوها بر کشور و به حاشیه راندن مسلمانان افزایش داده‌اند.

*منبع: دویچه وله

مترجم: ط. مکارمی

نظر شما